Kőkeszi kultúrháza előtt új emlékhely jött létre, amely az 1848-49-es szabadságharc előtt tiszteleg. 2023-ban a Nemzetpolitikai Államtitkárság által meghirdetett BGA-pályázaton sikeresen nyert el a község egymillió forintnak megfelelő eurót az emlékhely kialakítására.
Az emlékoszlop elkészítését a szomszéd település, Ipolynyék mostanában egyre többet alkotó fafaragójára, Hrubík Bélára bízták, aki sajátos szimbolikával, méltó módon jelenített meg a terebélyes tölgyfaoszlopon a szabadságharcra utaló motívumokat és megálmodott jelképrendszert.
Az új emlékhely átadására 2024. március 17-én, vasárnap a szentmise után került sor. Az ünnepséget az egyházi énekkar nyitotta meg Kossuth-nóták éneklésével, köszönet érte a kántorunknak, Petrezsél Péternek. 1848 márciusában az ifjaké volt a főszerep, Kőkesziben is ifjak folytatták az ünnepi műsort: Bojtos Dórika és Vincike Kossuth két nótáját adták elő, majd Borda Dovičin Denisza szavalta el Juhász Gyula Március idusára c. versét. Ezek után Kőkeszi község polgármestere, Pixiadesz László és az alkotó, Hrubík Béla leleplezték az új emlékoszlopot, majd Parák József püspöki helynök felszentelte azt. Az ünnepi beszédet Donč Bojtos Katalin, a Csemadok Kőkeszi Alapszervezetének elnöke mondta.
Beszédében kiemelte, hogy vigyáznunk kell ünnepeinkre, mert ezek mutatják meg, mennyire ragaszkodunk szülőföldünkhöz. A beszéd után a falu polgármestere és Bojtos Vince, a képviselő testület egyik tagja megkoszorúzták az új kopjafát. Az ünnepséget az emlékezők és a helyi egyházi énekkar tagjai Kossuth toborzójával zárták.
A rendezvényen egy igazi ereklyét, egy 1938-ból való magyar zászlót is megtekinthettek a jelenlévők. Ezzel a zászlóval fogadták annak idején a kőkeszi polgárok a II. bécsi döntés után a Felvidékre, így a Kőkeszire is bevonuló magyar csapatokat. A zászlót Szalay Ferenc őrizte meg a jelen számára, akinek az édesapja az egykori, Esterházy János vezette Magyar Nemzeti Párt helyi szervezetének elnöke volt.